Уживання апострофа

Апостроф на письмі позначає звук [й'], який вимовляється після твердого приголосного перед звуками [а], [у], [є], а також перед звукосполученням [й'і]: м'ята, в'юн, б'є, з'їзд.

В апострофа є ще одне важливе завдання: під час читання слів із ним він «підказує», що звук [й'] «заховався» в буквах я, ю, є, ї, коли вони стоять після твердих приголосних, тому в таких місцях слід вимовляти саме звук [й'].

Підготовчі вправи і завдання

• Прочитай народні прикмети. Пригадай правило і поясни вживання апострофа.

1. Доки листя з вишень не облетіло, сніг не вляжеться, відлига його з'їсть. 2. Грім у жовтні — на малосніжну, м'яку й коротку зиму. 3. Якщо в листопаді з'являться комахи — осінь буде тепла, тривала.

• Утвори й запиши за зразком нові слова. Які з них ти записав без апострофа? Чому?

Дерево — дерев'яний солома — ...

трава — ... глина — ...

кропива — ... вовна — ...

• Прочитай подані слова. Запам'ятай написання важких для тебе слів. Приготуйся до їх написання під диктування дорослого.

Мар'яна, сім'я, лялька, пам'ятник, полум'я, в'юн, здоров'я, обов'язок, подвір'я, свято, солов'ї, п'ятниця, б'є, п'єса, майор. За «шкалою грамотності» оціни свою роботу.

Полічи свої помилки 0 1 2 3 4 5 б 7 8 9 10

Постав собі оцінку 10 9 8 7 б 5 4 3 2 1 0

• Прочитай текст. Спиши, орфографічно промовляючи слова.

Прокидаюсь на березі Десни під дубом. Коси дзвенять. Коні пасуться. Пахне в'ялою травою і квітами. Все блищить і сяє на сонці. Стрибаю з кручі в пісок до Десни, миюся, п'ю воду. Вода ласкава, солодка. П'єш і не нап'єшся. (За О. Довженком) (38 слів)

• Завчи вірш і запиши його з пам'яті.

* * *

Мала Мар'янка має м'ячик —

Малиновий, м'який такий.

Маленький м'ячик м'яко скаче

На радість дівчинці малій.

Н. Забіла

• Уважно прочитай текст стільки разів, скільки тобі потрібно, щоб добре запам'ятати його. Приготуйся писати його під диктування.

Яблунька

Біля вікна росла молода яблунька. То наш дідусь посадив її. Через тиждень на маленькій яблунці з'явилися листочки. А великі яблуні взялися

цвітом. Той цвіт ледь-ледь рожево розкрився, але пелюстки вже світились. У саду так гарно стало. (За В. Грінчаком) (37 слів)

 

• Відгадай загадки А. Свашенко. Слова-відгадки запиши. Познач орфограми.

1. Його варять і тушкують, його смажать, маринують. Поглядає котик ласо. Як продукт цей зветься?

2. Ця маленька рибка в'ється, але в руки не дається.

3. Хоч буваю часто битий, але зовсім не сердитий. Я стрибаю, веселюся... Чи вгадаєте, як звуся?

4. З підлоги підніме й маленька дитина. Далеко не кине й найдужча людина. 5. У дворі побіля хати зеленіє й пахне ... .

6. Хоч його ніхто не сіє, він того не розуміє і не скаржиться на те, а росте собі й росте. В город лізе й на баштан. Як же звуть його?

Відгадки: 1. М'ясо. 2. В'юн. 3. М'яч. 4. Пір'їна. 5. М'ята. 6. Бур'ян.

Диктанти

Мальва

То була мальва. Літо тільки почалося, а вона вже сп'ялася над штахетником. Мальва вив'язала велику рожеву квітку, її усмішка прикрасила всю вулицю.

Мальва собі цвіла й цвіла. Вона вже доцвіла до самого вершечка й завзято рожевіла на всю вулицю. (За Є. Шморгуном) (40 слів)

Наше подвір'я

У нас велике подвір'я. Від хати до воріт в'ється вузенька стежка. У квітнику ростуть м'ята, полум'яні троянди. Моя мама Мар'яна Дем'янівна любить квіти. Ми з матір'ю виполюємо у квітнику бур'ян. На подвір'ї росте калина. Усією сім'єю милуємося ми її гронами.

На річці

Змійкою в'ється крута стежка до річки. Стежкою біжить Дем'янко з вудкою і жестяною коробкою. У коробочці лежать черв'ячки для принади риб. На березі Дем'янка чекали хлоп'ята. Раптом на гачок Дем'янка піймалась невеличка рибка. То був в'юн. (41 слово)

Допомога

На Чорному морі здіймається кам'янистий острівець. Ні джерельця на ньому. Дивно, але там живуть зайці. Одного літа скрутно було без води.

Дід Лук'ян вирішив зайцям допомогти. Привіз на острів мішки, розв'язав їх. М'ячами викотилися з мішків кавуни. Хай довговухі ласують. (За О. Копиленком) (42 слова)

* * *

Об'їхав я багато країв. Тепер у місті живу. Та враз згадав хлоп'ячі забави на батьківському подвір'ї. Почув трав'яний дух. Дух, де в'ється моя річка Рось. Задзвеніли мені солов'ї, кропив'янки. Заворкотіли голуб'ята. Запахли в рідному селі п'ятиперсток і м'ята. (За Д. Чередниченком) (38 слів)